Modlitwa za uchodźców - Wesoła 54
Weźmijcie Ducha Świętego! (J 20, 22)
Weźmijcie Ducha Świętego! (J 20, 22)

Modlitwa za uchodźców

Podobnie jak rok temu, zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji uchodźców, tych, którzy zginęli w drodze do Europy, wszystkich odbywających podróż nadziei oraz tych, ktorzy już znaleźli wśrod nas schronienie.

 

 

 

„Jesteśmy powołani, aby służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie zepchniętej na margines, by dotknąć Jego błogosławionego ciała w człowieku wykluczonym, głodnym, spragnionym, nagim, uwięzionym, chorym, bezrobotnym, prześladowanym, uchodźcy, imigrancie. Tam znajdziemy naszego Boga, tam możemy dotykać Pana”.

Franciszek, Droga Krzyżowa na Błoniach, 29 lipca 2016

Słowo „uchodźcy” znika powoli z nagłówków gazet, nie oznacza to jednak, że zniknęły konflikty, które wypędzają bezbronnych i niewinnych ludzi z ich domów. Setki tysięcy osób z Afryki i Bliskiego Wschodu nadal ryzykują niebezpieczne morskie przeprawy, usiłując przedostać się z krajów ogarniętych wojną i cierpiących biedę do Europy. Z danych Międzynarodowej Organizacja ds. Migracji (IOM) wynika, że do końca lipca br. już ponad 3,1 tys. uchodźców utonęło w wodach Morza Śródziemnego. Zginęli w drodze po nadzieję na bezpieczne, normalne życie.

Jak przed rokiem modlitwa „Umrzeć z nadziei” odbędzie się w wielu miastach w Polsce. W Kielcach 4 października 2016 r. ekumenicznej liturgii w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II przewodniczył będzie ks. kan. Dariusz Gącik, Wikariusz Generalny. Liturgia wpisuje się w obchody Roku Miłosierdzia w Diecezji Kieleckiej.

Treść nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” przygotowała Wspólnota Sant`Egidio. Jest to liturgia Słowa, w której będziemy wymieniać imiona i krótkie historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Będziemy też modlić się o pokój i prosić Boga o wyobraźnię miłosierdzia dla nas.

O modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach zaapelował papież Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu w lipcu br., przypominając, że „modlitwa góry przenosi!”.