grupy banner

Szkoła Pisania Ikon

CO robimy?

Szkoła Pisania Ikon, której patronem jest św. Jan Chrzciciel, chce odpowiedzieć na poszukiwania oraz niedosyt wiedzy i umiejętności tych Osób, których fascynują tajemnicze, czasem trudne do rozszyfrowania, malowane na deskach IKONY – czyli przedmioty liturgiczne, związane nie tylko z Kościołem prawosławnym.

Szkoła oferuje: wiedzę o teologii IKONY oraz o historii chrześcijaństwa, w tym o zawiłych relacjach między katolicyzmem i prawosławiem. Fundamentalne kwestie teologiczne ukazywane są na tle doktryny Kościoła oraz przez pryzmat ich obecności w sztuce sakralnej, w tym w IKONIE. Dwuletni wykład (jedna sobota w  każdym z dziewięciu miesięcy nauki) i wspólna msza (jeden raz w miesiącu) stanowią podstawę dla formacji duchowej ikonografa. Zajęcia praktyczne (dwa razy w miesiącu) przygotowują do samodzielnego malowania IKONY.

CO ZAMIERZAMY ROBIĆ? 

Od 2023 roku wprowadzony zostanie czteroletni program zajęć. Wydłużona zostanie formacja duchowa ikonografa i zaoferowany zostanie kurs zaawansowany („spotkania przy warsztacie”) dla obdarzonych umiejętnościami malarskimi i dysponujących większą ilością czasu (cztery zajęcia praktyczne w miesiącu). Równolegle kontynuować będziemy kurs podstawowy („spotkania przy IKONIE”) w dotychczasowym wymiarze zajęć praktycznych.

KOGO zapraszamy w 2023?

Wszyscy zainteresowani IKONĄ znajdą dla siebie miejsce w Szkole. Zależnie od umiejętności plastycznych i możliwości czasowych każdy może rozpocząć naukę na kursie podstawowym lub zaawansowanym. Każdy kurs trwa cztery lata. Wykłady są wspólne i otwarte dla osób spoza Szkoły.

JAK SIĘ KONTAKTUJEMY?

Osoby zainteresowane pracą Szkoły znajdą w zakładce NAUKA informacje o programie wykładowym i warsztatowym, który jest realizowany w 2022 roku. Dla zainteresowanych rekrutacją w roku 2023 przydatne informacje będą zamieszczone w zakładce REKRUTACJA. W zakładce KOMUNIKACJA umieszczane będą bieżące informacje o pracy Szkoły.
Adres mailowy Szkoły: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KTO koordynuje?

Wykłady:

Stanisław Sitnicki (601 925 386), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztaty:

Alicja Tuz (667 208 455), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stanisław Sitnicki

Stanisław Sitnicki

alicja

Koordynator warsztatów: Alicja Tuz