grupy banner

Szkoła Pisania Ikon

CO robimy?

Szkoła nasza, której patronem jest św. Jan Chrzciciel, chce odpowiedzieć na poszukiwania oraz niedosyt wiedzy i umiejętności tych, których fascynują tajemnicze, czasem trudne do rozszyfrowania, malowane na deskach IKONY – czyli przedmioty liturgiczne, związane nie tylko z Kościołem prawosławnym.

Szkoła oferuje: wiedzę o IKONIE, jej teologii, historii Kościoła, prawosławiu – jego liturgii i muzyce; pogłębienie duchowe przez wspólny udział we Mszy świętej (w pierwszą niedzielę miesiąca), dniu skupienia (dwa razy w roku) oraz poznanie i doświadczenie modlitwy Jezusowej;nabycie umiejętności „czytania” IKON oraz ich tworzenia metodą tradycyjną (warsztaty).

W roku szkolnym 2016/17 miał miejsce wyjazd na warsztaty do Użgorodu (Ukraina).

Nauka w Szkole trwa dwa lata. Dla osób bez wykształcenia plastycznego są organizowane dodatkowe zajęcia, które przygotowują do rysunku ikonowego. Rok pierwszy: zajęcia z teologii ikony, historii Kościoła, liturgii oraz wiedza o prawosławiu(wykłady); rysunek ikonowy, nauka gruntowania desek, poznanie techniki tempery jajecznej oraz malowanie tą techniką elementów ikon, przygotowanie rysunku ikony do własnego wykonania (warsztaty).Rok drugi: poznanie różnych ikon –PanaJezusa, Bogurodzicy, aniołów i świętych oraz charakterystyka ikon pochodzących z różnych krajów i regionów(wykłady); złocenie i malowanie własnych ikon (warsztaty).

 

KOGO zapraszamy?

Zapraszając na zajęcia chcemy uprzedzić, iż wchodzicie na drogę, która może przynieść rozczarowanie, ale i największą przygodę i najcenniejsze Spotkanie w życiu. I tego Wam życzymy.

 

KIEDY spotykamy się?

Zajęcia wykładowe pierwszego i drugiego roku odbywają się w soboty (dwa razy w miesiącu).

Zajęcia warsztatowe odbywają się w soboty lub w dni robocze.

Dla chętnych, kończących drugi rok nauki, przewidujemy spotkania z możliwością konsultacji i wykładów monograficznych na ustalone tematy oraz warsztaty z pozłotnictwa i kaligrafii.

KTO koordynuje?

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stanisław Sitnicki

Stanisław Sitnicki

alicja

Koordynator warsztatów: Alicja Tuz